Sirupy

 

No a tady máte recepty na sirupy :-). Opět odzkoušené budou označené. Začíníme klasickými. Nemějte nám to za zlé....vždyť klasikou se staly pro svou oblíbenost :-). Určitě tu i ti náročnější z vás najdou něco zajímavého. 

 

No a pro ty, co nemají čas nebo chut se pouštět do výroby, mám v zásobě stále sirup na nachlazení (dle vlastního receptu) :-)   přeju pěkné počtení.   
Pavel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ženský sirup:

 

Vymačkáme čerstvou šťávu ze stejných dílů natě mateřídoušky, přesličky, řebříčku a cibule. Přidáme přibližně tolik medu jako je šťávy a na teplém místě rozmícháme. Užíváme preventivně nebo při jakýchkoliv ženských potížích 2-3krát denně po lžičce.

 

 

 

Ženský sirup – můj recept(Věrčin):

 

 

V 1,5 litru vody krátce povaříme stejné díly kontryhele, řebříčku, měsíčku a hluchavky. Zcedíme přes plátno, přidáme ½ kg třinového cukru a šťávu ze dvou citronů a povaříme do mírného zhoustnutí. Sirup chutná skvěle:-)

 

 

 

Bezový sirup:

 

Odšťavíme zralé plody bezu. Na 1 l šťávy přidáme ½ kg přírodního cukru, ½ kg medu a šťávu ze 2 citronů. Mírně ohřejeme, dobře promícháme a dáme do sklenic. Při bolestech nervového původu užíváme 3-5 lžic denně, ne více.

 

 

 

Jitrocelový sirup:

 

Deset lžic nakrájených listů jitrocele rozmixujeme v ½ l vody. Přidáme 1 dl bílého destilátu a necháme 1-2 dny stát. Přefiltrujeme, přidáme 4 lžíce medu, trochu ohřejeme, rozmícháme a uložíme do tmavé sklenice na chladné místo. Užíváme 3-5 x denně po 1 lžičce, po jídle. Tento sirup současně čistí krev.

 

 

 

Mrkvový sirup:

 

Do většího kastrolu dáme ½ l čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Na plotýnce a velmi mírném ohni, jen za občasného míchání zahustíme na hustotu sirupu, nevaříme. Užíváme 1 lžičku pětkrát denně. Je to starodávný osvědčený recept na kašel a všechny nemoci průdušek.

 

 

 

Pampeliškový sirup:

 

Do 1 l studené vody dáme 4 hrsti čerstvých květů pampelišky. Pomalu přivedeme k varu, odstavíme a necháme 12 hodin stát. Potom šťávu scedíme a květy vymačkáme. Přidáme ¾ kg přírodního cukru a šťávu z 1 citronu. Ve větším kastrolu ohříváme na mírném ohni bez pokličky, nevaříme, jen necháme tekutinu odpařovat, dokud nezhoustne. Je-li po vychladnutí sirup ještě řídký, pokračujeme v zahušťování. Užíváme třikrát denně po lžíci, sirup můžeme využít i k oslazení bylinkových čajů.

 

 

Sirup faráře Kneippa proti kašli:

 

Připravíme čajovou směs ze dvou dílů jitrocele, k němuž přidáme po jednom dílu listu (květu) podbělu a natě pelyňku. Čtyři lžíce směsi krátce povaříme v ½ l vody a necháme 15 minut vyluhovat. Přidáme 4 lžíce medu a v kastrole necháme na plotýnce na velmi slabém ohni zahustit. Užíváme každou 1/2-1 hodinu, ale jen několik dní během záchvatů kašle.

 

 

 

Sirup proti kašli:

 

Jeden kilogram mladých jehličnatých výhonků z borovice, smrku a jedle povaříme 15-20 minut ve 3 l vody. Necháme týden stát na slunném místě. Scedíme, přidáme po ½ kilogramu přírodního cukru a medu, potom velmi pomalu na mírném ohni zahušťujeme, dokud nezíská hustotu sirupu. Užíváme jen krátkodobě, po lžičce 5-7 x denně.

 

 

 

Sirup na čištění krve:

 

Deset lžic čerstvé nasekané natě fialky krátce povaříme v ½ l malinového nebo jiného konzumního sirupu. Necháme přikryté vychladnout a scedíme. Užíváme po lžičce několikrát denně. Můžeme také použít k ochucení různých bylinkových čajů.

 

 

 

Tykvový sirup:

 

Tykev podélně rozřízneme, vydlabeme a vnitřek bohatě posypeme přírodním cukrem. Necháme 24 hodin stát, vytvořený sirup slijeme a užíváme po lžičce 3-5 x denně před jídlem. Tykev čistí moč od bílkovin a pomáhá při bolestech způsobených kameny.

 

 

 

Sirup sv. Antonína:

 

K přípravě sirupu jemně nasekáme stejné množství kořene celeru a petržele. K 8 lžícím této směsi přidáme 2 lžíce mletého semene kopru a vaříme v 1 l vody na mírném ohni 10-15 minut. Scedíme, přidáme po 5 lžících medu a přírodního cukru, na teplém místě necháme směs zhoustnout. Užíváme denně po 2 lžících. Je to lék na všechny nemoci močových orgánů.

 

 

 

Švýcarský sirup na plicní nemoci:

 

Smícháme stejné díly květu divizny, lípy, natě mateřídoušky, jitrocele, plicníku a řebíčku. Do 1 l vody dáme 10 lžic směsi,krátce povaříme, necáe mírně vychladnout, scedíme a přidáme 1 kg přírodníh ocukru. Dobře zamícháme a nalijeme do tmavé láhve. Užíváme třikrát denně po lžičce, po jídle.

 

 

 

Yzopový sirup:

 

Pět lžic nasekané natě yzopu a 2 lžíce mletého semene fenyklu dáme do ½ l vody, uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Scedíme, přidáme ¼ kg medu, mírně ohřejeme a promícháme. Podáváme pětkrát denně po lžíci po jídle, při kašli a na celkové posílení organismu. Užíváme jen několik dní a dávky nepřekračujeme.

 

 

Meduňkový sirup:

 

 

75 g čerstvé nebo 25 g sušené meduňky zalijete vařící vodou do předem ohřáté konvice a necháte 10 minut pod pokličkou louhovat. Sceďte nálev a přidejte řídký med. Na 500 ml nálevu 500 g medu. Nalijte do láhve a ucpěte korkovou zátkou.

 

 

 

Mátový sirup:

 

Máta je známá svým povzbudivým účinkem na trávení, nechutenství a plynatost. Pomáhá jak při žaludečních, tak při žlučníkových potížích, prostě když "nám to netráví". Má také příznivý vliv na imunitu vůbec a jako prevence proti nachlazení. Mátový sirup lze používat nejen na slazení běžných nápojů, ale je výborný i do nealko a alkoholických koktejlů.

Recept: 50 dkg čerstvé oprané natě máty, 0,5 litru vody, 1 větší citron bez jadérek na plátky (nebo lžička kyseliny citronové), 0,5 kg cukru

- nejdřív smícháme vodu s cukrem, uvedeme do varu a až začne směs houstnout, přidáme na menší kousky nařezanou mátovou nať a citron. Krátce povaříme, poté přiklopíme a za občasného zamíchání necháme 2 - 3 hodiny odstát. Poté přecedíme přes plátno, opět zahřejeme téměř k bodu varu a plníme do skleniček stejně jako předešlé sirupy.