Chlamydie, Borelie, Toxoplasmoza a další.

Vzhledem k tomu, že jsem se zvláštní shodou okolností dostal do situace, kdy tento problém řeším u lidí poměrně často, rozhodl jsem se, že napíšu tento článek jako soubor základních informací pro lidi, kteří mají tuto nemoc. Pokusím se uvést něco o příčinách, o způsobu léčby, jak se mi osvědčil, a o tom co dělat po vyléčení. Předem si dovolím poznamenat, že dle prozatimních zkušeností mají antibiotika jen malý či dočasný účinek léčby. 

 

Především jde o parazitální (bakteriální) napadení organismu. Tak je třeba k tomuto problému i přistupovat. Současně s tímto problémem, jako asi vždy při parazitálním napadení organismu, je v těle zvýšená kyselost, stejně tak jako nedostatek vit. B6. Při jiných napadeních se může objevit i akutní nedostatek jiného vitamínu nebo minerálu, např. u boreliózy nedostatek B12. Nepříjemné zjištění bylo, že některá antibiotika způsobují nedostatek vit. B6 a tudíž tělo oslabují před dalším bakteriálním napadením. Nemluvě o tom, co dělají s pH organismu. Samozřejmě tím nechci naprosto odepsat léčbu antibiotiky. Další zajímavostí je, že u min. 30% lidí dlouhodobě léčených antibiotiky a to nejméně 3x... došlo k napadení streptokokem. Domnívám se, že užívaná antibiotika oslabila organismus právě v tomto směru, který dovolil streptokokovým bakteriím se v těle množit.

 

Co s tím vším vlastně dělat???

 

Popíšu vám metodu... či postup, který doporučuji lidem, jež se na mě obrátili pro radu.

 

1) Co můžete dělat okamžitě, je snížit kyselost organismu, a to pitím dvou až tří deci šťávy (z červené řepy, mrkve, celeru, brambor,zelí... lze také jablečným octem) a to po dobu minimálně 3 týdnů. Samozřejmě záleží na míře překyselení a dávkování. Šťávu z červené řepy nebo mrkve lze, dle mé zkušenosti, koupit ve zdravé výživě nebo v dobře zásobeném obchůdku se zeleninou. Také doporučuji maximálně omezit příjem cukrů. Cukr je jednou z nevětších příčin překyselení. 

 

2) Užívat tinkturu z ořešáku. Je silně antibakteriální a mám s ní vynikající zkušenosti. Časem dám recept na její výrobu do složky: moje recepty. Upozorňuji, že se nemůže brát zároveň s antibiotiky a mezi užíváním antibiotik a ořešákové tinktury je třeba udělat alespoň 7 dní pauzu. Tato tinktura řeší samozřejmě i jiná bakteriální napadení, ale o tom jindy jinde :-) Tinktura se užívá vnitřně nakapáním dávky do trošky vody.

 

3) Pokud jste před užíváním tinktury brali antibiotika, je třeba udělat detoxikaci jater. Navíc bakterie v těle vylučují toxické látky a je třeba jich tělo zbavit. Částečně vás těchto látek zbaví už ořešáková tinktura, ale přesto dopručuji olej z ostropestřce mariánského. Na detox jater, jejich regeneraci a celkově jakousi "údržbu" není lepší bylinka. Protože toxiny, které bakterie v těle vylučují, nadměrně zatěžují játra, je velmi dobré doplňovat zároveň s olejem i vit. E. Ten podporuje regeneraci jater. Vit. E je rozpustný v tucích a pokud se tedy užívá právě společně s olejem z ostropestřce, je jeho vstřebatelnost organismem až trojnásobná. V jakých potravinách se vyskytuje tento vitamín, si lehce dohledáte přes vyhledávače na internetu.

 

4) Užívat laktobacilus na obnovu střevní mikroflóry (výborným zdrojem je řapíkatý celer). A samozřejmě je důležité si nechat udělat testy. 

 

5) Užívat si zdravé tělo a doplnit B6 (pangaminem)

 

Může se vyjímečně stát, že je třeba přeléčení. Opět užíváním ořešákové tinktury. Je to vyjímečné a jde o případy, kdy je bakterie v těle opravdu dlouho, nebo se opět rychle vytvoří podmínky pro její rozmnožení (zvýšená kyselost).

 

 V podstatě stejný postup je i při léčbě boreliózy. S jedním rozdílem... doplňuje se po léčbě i vit. B12.