Mastičky

    Na této stránce vás seznámíme s recepty a postupy na výrobu mastí. Ty které máme osobně vyzkoušené budou označeny textem s tímto upozorněním a případnými recenzemi :-). Samozřejmě pokud se nebudete cítit na to si mast udělat a najdete ji tu jako odzkoušenou.... můžete ji zkusit poptat přímo u mě:-). Přeji vám příjemné počtení a pokud by vám tu něco chybělo.....neváhejte pište a já dodám jak to jen půjde. 

 

Kostivalová mast

    Jak dělám mast z kostivalu: Potřebujete čerstvý kořen. Ten se sbírá na jaře nebo na podzim. Důležité upozornění: Účinné látky kostivalu můžete zničit stykem s kovem. Takže používám keramický nůž a popřípadě keramické škrabátko.

    Kořen krátce, ale dobře opláchneme. Osobně dávám minimálně dvě plné hrsti na 250g lékařské vazelíny. Nakrájíme keramickým nožem na tenoučké plátky (při škrabání vznikne slizovitá hmota, kterou je těžké později rozdělit a navíc pojme dost sádla či lék. vazeliny a vymačkat ji je opravdu prácička). Ve vodní lázni rozpustíme ve skleněné míse lék. vazelínu... nebo sádlo (už nepoužívám vodní lázeň, ale troubu... je to rychlejší a vazelína se lépe prohřívá). Já používám lék. vazelinu a sádlo jsem přidával, ale už ho nedávám... mast mohla plesnivět, pokud nebyla v ledničce). Když se vazelina dokonale rozpustí, přidáme nakrájený kořen a necháme deset minut... Necháme vychladnout a odstát do druhého dne. Pak znovu ohřejeme a nekovovou naběračkou vybereme kořen... přidáme trochu rozpuštěného včelího vosku nebo medu a nalejeme do připravených čistých kelímků. Uchováváme v chladu a temnu. Nejlépe v ledničce. Sádlo přidávám později aby nebylo tolik cítit z masti. Rozdíl mezi vazelinou a sádlem je především v ceně a sádlo se lépe vstřebává. Nicméně vazelina se mi osvědčila... nepozoruji, že by se učinek snížil a mast neplesniví. Ale pokud by jste použili sádlo, pak rozhodně mast skladujte v ledničce a využívejte ji co nejdřív.

    Mast lze připravovat i ze sušeného kořene, ale vzhledem k náročnosti přípravy (tlučení kořene) tuto metodu nepoužívám....jednou stačilo :-).

Použití:

- otevřené rány (ne hluboké!)

 

- zlomeniny (napomáhá srůstání kostí)

- záněty kloubů

- výrony

- vymknutí kloubů

- pohmožděniny

- popáleniny

- opařeniny

- povrchové hojení ran

- otoky

 

- revmatismus

- zjemňuje pokožku

- vředy

- krvácení

- záněty

- kýla

- k masáži namáhaných svalů a šlach

- pro sportovce

 


 


 

 

Měsíčková mast

    Čtyři hrsti květních úborů, nejlépe čerstvých, nadrobno nasekáme a dáme do ½ kg rozpuštěného vepřového sádla. Ohříváme, dokud nevzkypí, ještě zamícháme, odstavíme a necháme 12 hodin stát. Potom trochu ohřejeme a přefiltrujeme přes řídké plátno. Dobře vymačkáme a uložíme do malých kelímků na chladné místo. Používáme na ošetřování všech vnějších poranění a kožních onemocnění.

 

Pavlikova rada: jako u kostivalové používám  lék. vazelinu. Tato mast také výborně řeší křečové žíly :-).

 

Mast na těžce se hojící rány

    Dvě lžíce čerstvého nařezaného květu měsíčku, po 1 lžíci květu heřmánku, natě kokošky a přesličky dáme do 200 g rozpuštěného vepřového sádla a na mírném ohni krátce povaříme. Necháme vychladnout. Druhý den ohřejeme, scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy a naplníme do kelímků.

 

Mast na lupénku

    Ke zmírnění tohoto nepříjemného a těžce léčitelného onemocnění najemno pomeleme stejné díly čerstvé natě jitrocele, pelyňku a přesličky. Přidáme trochu glycerinu a vymícháme. Postižená místa potíráme na noc.

 

Pavlikova zkušenost:  známá používá "doma" dělanou kanabisovou mast s koloidním stříbrem a nemůže si ji vynachválit. Je třeba mít napaměti, že lupénka je především problém zeslabené střevní stěny, jater a stravy. Případné dotazy pište mailem.

 

Mast na natržené svalstvo

    Natrhneme-li si při cvičení nebo jiné činnosti sval, pomeleme stejné díly kořene prhy, kostivalu, natě jitrocele a květu divizny. Do tohoto prášku přidáme tolik panenského oleje, aby po rozmíchání vznikla řídká kašička. Bolavý sval jí masírujeme po celé délce až po úpony.

 

Mast na popraskané ruce

    Smícháme stejné množství medu a olivového oleje. Po umytí rukou tentopřípravek energicky vtíráme do pokožky, na noc je praktické ruce ovázat nebo použít rukavice. Před ošetřením potíráme ruce citronovou šťávou.

Mast na rakovinové nádory

    Čerstvě vylisovanou šťávu z květů měsíčku vmícháme do stejného množství rozpuštěného rostlinného másla. Nádory potřeme a ovážeme.

 

Mast z bobulí jmelí bílého

    Bobule jmelí bílého, nasbírané od začátku října do konce prosince, smícháme s malým množstvím vepřového sádla. Skvělá na omrzliny.

Mast ze svízele siřišťového

    Rozehřejeme 250 g čistého vepřového sádla a vsypeme do něj jednu vrchovatou hrst květů svízele. Necháme vzkypět, dobře zamícháme a odstavíme. Přikrytou nádobu s mastí necháme přes noc vychladnout. Následujícího dne mast ohřejeme, přefiltrujeme přes čisté lněné plátno, květy vymačkáme a mast slijeme do uzavíratelných nádobek. Na jaterní skvrny,Pigmentové skvrny,Skvrny na tváři, stařecké skvrny...

 

Mast z heřmánku pravého

    Rozehřejeme 50g vepřového sádla,vsypeme do něj dvě vrchovaté hrsti čerstvých květů heřmánku,necháme vzkypět a odstavíme.Obsah dobře promícháme a necháme přes noc vychladnout. Následujícího dne mast ohřejeme, přefiltrujeme přes čisté lněné plátno, květy vymačkáme a mast slijeme do uzavíratelných nádobek. Hemoroidy-Zlatá žíla,

 

Mast z řebříčku obecného

    Rozehřejeme 180g čistého vepřového sádla a vsypeme do něj 30g čerstvých posekaných květů řebříčku a stejné množství listu maliníku.Směs necháme vzkdypět,promícháme a odstavíme.Na druhý den směs rozehřejeme a přes plátno přefiltrujeme.Bylinky řádně vymačkáme a nalejeme do skleniček.Skladujeme v chladnu.Hemoroidy,osvědčila se i na akné.

Mast z třapatky nachové (Echinacea)

1 díl třapatkové (Echinacea) tinktury

9 dílů lanolinu nebo základu masti (k dostání v lékárnách)

 

    Tinkturu smíchejte s lanolinem nebo základem masti. Používá se při kožních onemocněních.

 

Mast z borové pryskyřice

40 ml lékárenského lněného oleje

50 g borové pryskyřice

 

    Rozehřejeme lněný olej, ve kterém rozpustíme borovou pryskyřici. Aby účinné látky nevyprchaly, nalijeme mast do dobře těsnících nádobek. Pomáhá při hojení vředů či abscesů, lze jí natírat i bolavé klouby, stejně jako prsa a záda při kašli.