Nejen pro maminky

Tato stránka nechť slouží maminkám, jejich ratolestem, jakožto i dalším návštěvníkům. Pokusím se dát vám sem maximum informací, které byste mohli potřebovat. V sekci "BYLINKÁRNA" budou časem přibývat detailní popisy, co která bylinka umí, abyste si sami mohli přečíst, je-li pro vás ta či ona bylinka vhodná. Jakékoliv dotazy a podněty uvítám. 

 

 Také si dovolím upozornit rodiče na vynikající Terezčiny stránky:                www.terezakramerova.cz

Otěhotnění

V dnešní době dost aktuální záležitost. Ne každý pár má to štěstí, že jde vše tak, jak by mělo. Ale i na tohle matka příroda pomyslela a v našem okolí najdeme pomoc ve formě bylinek. Nicméně je třeba také hlídat si zinek, vit. E.  Nedostatek vit. E může vést jak k neschopnosti oplodnění, tak i k neschopnosti donošení. V těhotenství je třeba doplňovat kyselinu listovou, železo (ještě více po porodu). A velice důležitý pro zdravý rozvoj plodu je i dostatek jódu. 

 

Ženy, které potratily nebo mají delší dobu problém s otěhotněním, by měly zvážit doplnění vit. E . Jeho nedostatek je častou příčinou potratů, a stejně tak je třeba mít v těle dostatečné množství zinku.

Hlavní složka:  Kontryhel nať

Vedlejší složky: Nať řebříčku, nať šalvěje, nať hluchavky

 

Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 l  vařící vody a necháme přikryté 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme 3x denně po třetině výluhu.

Pavlikova poznámka: Kontryhel je pro ženy prostě bylinka nad bylinky. Doporučuju všem ženám, slečnám a jiným tvorům podívat se na ni v bylinkárně - bylinky jedna po druhé. Je tam moc pěkně popsaná. 

Tvorba mléka

Nemá-li maminka dostatek mléka pro své dítě - snadná pomoc :-)

 

Hlavní složka: Kopřiva dvoudommá (má i několik dalších příznivých účinků), Fenykl (ne dlouhodobě), Jestřabina lékařská (mírně projímá, lépe menší dávky), Meduňka lék.Bazalka pravá.

 

A také: Kopr vonný (např. v polévce či omáčce), Majoránka,

 

Dětský průjem

Proti tomuto neduhu nám výborně pomůže: Sléz list, který má také několik dalších schopností, například v krku dělá povlak, který umožní hojení zanícení; spařený přiložený na noc na krk pomáhá na potíže s hlasivkami. Neméně účinný je na tišení kašle, zánět průdušek a onemocnění močových cest. Je to bylinka naprosto bezpečná. Můžeme ji tedy používat bez omezení do různých čajových směsí.

Borůvka černá výborně dezinfikuje střeva a léčí sliznici střev. Je lékem proti rýmě. Silný odvar lze použít na záněty očí. 

V každé rodině s malými dětmi by měly být sušené borůvky, ty se dají rozvařit na řídkou kaši a jsou dokonce účinnější než čerstvé borůvky. Je však třeba je každoročně sbírat nové. Také se dají na několik hodin sušené namočit do vody, nabobtnají a jsou jako čerstvé. 

Čajová směs na zastavení dětských průjmů: Hlavní složky: List a roztlučený plod borůvky, květ heřmánku, květ slézu

Jednu lžíci směsi dáme do 3 dl vroucí vody a necháme 20 min louhovat. Přecedíme a podáváme po trošce, kojencům do kojenecké lahve. První den nepodáváme žádnou stravu. Následující 2-3 dny uplatňujeme zásady dietní stravy při průjmech. Podáváme rýžový odvar, mrkvovou polévku, vyloučíme mléko a podobně. Velmi dobře účinkují i samotné plody, stačí je rozvařit v malém množství vody, jemně přecedíme a podáváme po trošce lžičkou nebo zředěné ve sklenici. 

 

Dětská zácpa

 

Na to prostě stačí čaj z kopřivy. Lze také použít černý bez - nabereme čajovou lžičku kuliček plodů, spaříme a necháme vylouhovat. Funkční je i  zelí (víc se o jeho účincích dočtete pod "imunitou").

 

 

Vitamíny a minerály

 

 V tomto případě mi opět dovolte připomenout med. Je tak ohromným zdrojem vitamínů a minerálů (především železa, které je důležité pro okysličování organismu), že prostě nejde jej opomenout a pokud nemáte děti alergiky na bodnutí hmyzem či pyl, pak by měl být denně na jídelníčku. Jeho podpora imunity (opět velice aktuální) je taktéž nezanedbatelná. Nedostatek vitamínů či minerálů v těle může mít spoustu nepříznivých projevů. Mohu doporučit knihu od Miroslava Hrabici "Prvky, vitamíny a byliny trochu jinak" nebo knihu Ing. Janči "Co nám chybí".

 

Cenným zdrojem vitamínů může být také čaj: maliník, rakytník plod, kopřiva a další... (skoro neuvěřitelná bomba vitamínů a minerálů, jako čaj není nejchutnější, ale v bio potravinách se dá koupit džem z rakytníku a je opravdu velmi dobrý a přitom není zbytečně sladký.), šípek (šípky nepoužívejte starší jednoho roku, protože obsah vitaminu C se postupně ztrácí a za rok je již v sušených plodech tohoto vitamínu pramálo. Ovšem čerstvý má neuvěřitelné hodnoty). 

Příprava:  Lžíci směsi zalejeme vařící vodou. Necháme 15 minut louhovat. 

 

Malá zajímavost: co červený plod to vitamín C  jak jahody a třešně tak i jiné :-)  Důrazně vám však doporučuji nejíst všechny červené plody co uvidíte :-D

 

 

Imunita

 

Pokud budete mít dostatek vitamínů a minerálů, měl by váš organismus přečkat i ty nejtěžší virózy bez újmy na zdraví, ale je ještě několik snadných postupů jak tělo ochránit. 

 

Zelí hlávkové:

Pomáhá na desinfekci a pročištění střev. Má vysoký obsah vitamínů C a skupiny B. a množství minerálních látek. Léčí žaludek po požití zkažených potravin, po otravách masem a vyhání střevní parazity. Čerstvá syrová šťáva z bílého zelí urychluje hojení vředových nemocí žaludku a dvanácterníku. Můžeme pít až litr této šťávy denně. Při konzumaci zelí se v průběhu několika dní organismus vyčistí, odstraní se trávící problémy a zácpa a budete se cítit zdravě. Omlazuje, navozuje příjemnou náladu, zlepšuje imunitu a působí proti stresu. Kysané zelí je jeden ze způsobů jak člověk ještě vylepšil dar přírody. Když ve šťávě z kysaného zelí povaříte zlatobýl, odvar dle receptu starých bylinkářů vyhání ledvinové a žlučové kameny.

(Věděli jste, že zelí bylo dříve pěstováno jako lék chudých a účinnější než drahé léky bohatých?)

 

Mrkev obecná:

Všichni asi víme, že je mrkev zdravá, ale víme proč? Je to dostupná a levná rostlina. Obsahuje karoten a z něj se v organismu vytváří vitamin A. Má výrazné účinky na imunitní systém. Chrání před reaktivními formami kyslíku, zvyšuje obranyschopnost sliznice před pronikáním bakterií a virů. Jeho obsah je několikanásobně vyšší než u jiných rostlin s výjimkou rakytníku. Vitamin A také zvyšuje zrakovou odolnost, odstraňuje šeroslepost a zabraňuje vzniku šedého zákalu. Má omlazovací účinky, posiluje srdce a zlepšuje krevní oběh. Také obsahuje selen, který aktivizuje tvorbu spermií u mužů, čímž zlepšuje rozmnožovací schopnost. Navíc mrkev u kojenců zastavuje zvracení a průjem.

Myslím, že všichni známe nastrouhanou mrkev s jablky a cukrem. Doporučuju použít také trochu oleje. Vitamín A je totiž rozpustný v tucích.

 

 

 Řepa červená:

Nelze ji prostě nezmínit. Je to velmi levný zdroj zdraví a snadno dostupný. Zpevňuje vazivové tkáně, cévy a kosti. Kyselina listová podporuje dělení buněk a růst nové tkáně. Podporuje růst červených krvinek. Obsahuje draslík. Zbavuje tělo jedovatých látek. Má výrazné protinádorové účinky. Je užitečná trávící soustavě. Je úžasným lékem proti paradentóze. Posiluje dásně. Navíc za cenu jedné zubní pasty koupíte několik kilogramů řepy :-).

 

 

Černý rybíz: 

Použít se dají jak plody, tak listy, které se sbírají při rozkvětu keře. Černý rybíz má výrazné močopudné účinky. Pomáhá při zánětech močových cest a měchýře, preventivně také působí proti ledvinovým kamenům. Vyvolává pocení, uplatňuje se při nemocech z nachlazení, dýchacích cest a černému kašli u dětí, povzbuzuje látkovou přeměnu a pomáhá při průjmech. Konzumace plodů, zlepšuje činnost srdce, uklidňuje a zlepšuje náladu. Čerstvá šťáva nebo silný odvar ze sušených plodů jsou vhodné na kloktání při angíně a zánětech v dutině ústní. A jako jeden z mála rostlinných léků pomáhá při ochraptění a přetažení hlasivek. Černá bobulka tohoto plodu je jako multivitaminerální tabletka. Obsahuje vitamín C a minerály ve vyváženém poměru. 30 - 40 bobulek čerstvých plodů vám zabezpečí denní příděl všech látek potřebných pro zdraví.